Brzegi? ... z


 Witaj w moim świecie

Śmiało wejdź przez drzwi

Zostaw swoje uspokajacze w domu

Nie będą Ci już potrzebne

Królowe dramatu odeszły

A diabeł zupełnie osłupiał

Wycofał się i zwiał

Opóźniając swój wielki plan

A jeśli zostaniesz dłużej

Spenetruję Twoją duszę

Wkrwawię się w Twoje sny

Zechcesz oddać kontrolę

Wszlocham się w Twoje oczy

Rozśpiewam Twoją wizję

Otworzę bezkresne niebo

Rozfruwam twoje złamane skrzydła

(Martin Lee Gore Welcome to my world)

    Już Greccy filozofowie, antyczni naukowcy (fizycy), próbowali trzymać się pojęć o absolutnym spoczynku, a także absolutnym ruchu. Ruch uważano bowiem za proces, a tymczasem także i mechanika określa związki pomiędzy ruchem a siłami działającymi na nie, a zatem ma on swoje prawa - zasady, na przykład dynamiki Newtona. Zaistniała oczywiście definicja siły, druga wyjaśnia także, że można ją zmierzyć, a trzecia głosi, że siła nie może działać w izolacji.

Gdy się nie widzie Bracie ... nie ten moment

Gdy samobije-kije gonią Cię

Ty swojej biedzie krzyknij: to nie koniec!

Kto będzie górą, to okaże się...

Każdy kij ma dwa końce, więc się w duchu śmiej

(Jan Józef Borysewicz, Jecek Cygan)

    Dawniej, chociaż jeszcze podczas zmagań Wielkiej Wojny, czyli gdzieś na początku XX wieku, mówiło się żartobliwie na przyrząd do robienia lewatywy - telefon (Jeszcze o "przyzwoitej" enemie, Język Polski nr 1/1929 s.25, oraz Jan Miodek "Obsesja wykonania", Szkice o współczesnej polszczyźnie, rozdział Odpowiednie dać rzeczy słowo, Wrocław 1987).

    Słowo pochodzi z połączenia dwóch greckich słów - τηλέ – „daleko” oraz φωνή – „dźwięk, głos”.

    Zasada działania urządzenia była bardzo prosta (w dzisiejszym ujęciu) - wynalazca użył cienkiej membrany (włosa), która drgała pod wpływem ludzkiego głosu, oczywiście w odpowiednich warunkach, przy odpowiednim naprężeniu (naciągnięciu). Później rozpoczęto dalsze prace nad wynalazkiem, takie jak umieszczanie membrany w polu magnetycznym magnesu. Pod wpływem drgań zmieniało się pole magnetyczne, a przez to powstawały niewielki skoki napięcia.

    Tuż po II WW, bo ok. 1946 zbudowano w USA sieć i rozpoczęto eksploatację mobilnych telefonów radiowych. Wykorzystanie środków do uzyskania łączności głosowej na odległość nabrała tempa, a dzisiaj możliwe są transmisje video i transmisje pakietowe.

    Okazuje się, że pomimo tego, że technologicznie nastąpił niesamowity rozwój także tej dziedziny życia, nie wszyscy chcą korzystać z oferowanych już szeroko rozwiązań, przez co komunikacja jest na bardzo niskim poziomie.


Ty, czemu Ty?

W sercu moim niemy krzyk

Ból, durch ten ból

Jak rozgrzeszyć siebie mam?

Dźwigom durch ten ciynżki krzyż

Jak mom pedzieć: wybocz mi?

Do domu wróco

Jak strudzony pielgrzym

A Ty z miłościom

Przyjmij Go z powrotem

(Oberschlesien Krzyż)

    Powszechnie przyjęło się liczyć "ludzki" wiek psa, mnożąc jego psie lata przez 7. Na skutek dywagacji, obowiązuje dzisiaj wiele teorii, także abym i ja nie podpadł nikomu twierdzę, że pies ma 11 lat.


     Tradycja wskazuje, że na skutek odnalezienia Krzyża Świętego, odprawia się drogę krzyżową, ale dopiero od 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio, za zgodą papieża Benedykta XIV, jak pierwszy wprowadził 14 stacji.

    Rozważania zależą od indywidualnych potrzeb i intencji, tak i ja mam swoje prywatne przemyślenia:

VIII stacja zatytułowana jest - Pan Jezus pociesz płaczące niewiasty. 

    "Skojarzenia to przekleństwo, więc możemy dziś dać głowę: 

jakiekolwiek podobieństwo było czysto przypadkowe!"


    Beniamin, jak podaje Słownik Języka Polskiego, to imię pochodzenia hebrajskiego a oznacza "syna południa" lub "syna prawicy", bo w języku hebrajskim północ utożsamiana jest z lewą, a południe z prawą stroną.

    Interpretacja czy czytanie?

Tomasz A. Kempis O Naśladowaniu Chrystusa

O różnicach w działaniu natury i łaski.

- Synu, przyjrzyj się uważnie poruszeniom natury i łaski, bo ich działania zdecydowanie różnią się od siebie i trudne są do uchwycenia. Może je odróżnić tylko człowiek uduchowiony i wewnętrznie oświecony. Wszyscy pragną dobra i twierdzą, że w swych słowach i czynach mają na celu coś dobrego, w następstwie czego nie jeden daje się zwieść pozorami dobra. Natura jest podstępna, dlatego też wielu zdradza, usidla i zwodzi. Zawsze też siebie samą ma na celu. Poczynania łaski natomiast są proste. Daleka jest ona od wszelkiego rodzaju zła. Nigdy nie działa podstępnie. Wszystko szczerze czyni dla Boga. W Nim też znajduje na koniec pokój. Natura niechętnie umiera, wzdryga się przed uciskiem i porażką. Nie chce drugiemu podlegać. Nie poddaje się dobrowolnie innym. Łaska natomiast poddaje się umartwieniu, stawia upór zmysłowości. Pragnie być uległą i doznawać porażek. Nie chce też korzystać z własnej wolności. Kocha się w karności. Nie chce nad nikim panować. Pragnie zawsze istnieć i żyć pod ręką Boga, a ze względu na Niego, gotowa jest uniżać się z pokorą przed każdym człowiekiem.

 

...cdn?...


Komentarze

Popularne posty